מדור ספורט וכושר


יוגה מנדלה


כאשר אומרים לנו את המילה - "יוגה", רובנו נוטים לתרגם אותה באופן אוטומטי לתנועות, תנוחות או סוגים של מדיטציות. האמת היא, שישנם סוגים שונים ומגוונים של יוגה, ביניהם היוגה מנדלה-מציירים וצובעים כל הדרך לשלוות הנפש.

היוגה מאפשרת לנו להתבונן על משמעות החיים ולשחרר את בני האדם ממטרות חומרניות וגשמיות. 

האמת העומדת מאחורי היוגה היא השגת שלווה פנימית. להשגת מטרה זו-דרכים רבות.

הכירו את היוגה-מנדלה

מנדלה, שפירושה "מעגל" (ובסנסקריט ניתן לפרש גם כ-"מרכז") היא שיטת יוגה המתבטאת דרך ציור וצביעה.

החוקים בציורים מסוג מנדלה הם - מעגל ומרכז, בדיוק כפי שמרמז שמם. המנדלה היא שיקוף של גלגל החיים-אין התחלה ואין סוף. מרכז המעגל הוא נקודה-חסרת מימדים, דבר אשר קשה לבני האדם לקלוט ולהבין בתפיסתם, מפני שעולמינו כולו עשוי מימדים. כך למעשה היא נדמית כאילו שייכת לעולם אחר, היא מעבר לצורה ולנתפס ולגשמי, המוגדר והברור.

בתרבויות רבות, הנקודה-מעצם היותה חסרת מימדים נתפסים- מסמלת את האלוהים; לנקודה יש את האפשרות להפוך לקו ומשם לכל צורה שתבחר-צורה כמו שבני האדם מבינים אותה.

לפיכך התקבלו המרכז והמעגל של המנדלה- היא מרמזת על התנועה התמידית של בני האדם סביב המרכז שאינו נראה ואינו ניתן לתחושה. כך הופכת המנדלה לכלי עזר לחיפוש אחר המרכז האמיתי שלנו- הנקודה האלוהית.

מתוך המנדלה נוכל להעניק לעצמנו שפע בלתי מוגבל של אושר, אהבה, עושר וסיפוק.

 

כאשר האדם מנסה להגיע באמצעות תרגילי יוגה גופניים, לעתים מחשבתו נודדת ואינו מצליח להתרכז באמת במטרה שלשמה התכנס. 

היוגה מנדלה היא שיטה שנועדה לעזור לאדם להתרכז ולהיות ממוקד ונוכח ברגע. מנדלה מבקשת להזכיר לעולם כי הידע האינסופי נמצא בתוכינו ושלא צריך להתאמץ ולעבוד קשה ע"מ להשיג אותו. 

באמצעות המנדלה מגיעים בהדרגה לנוכחות מלאה ולאיזון, אשר מאפשרים התבוננות פנימה והגעה אל אותו שפה של ידע. זאת הסיבה שבחלק מן התרבויות, יוגה מנדלה נחשבת כמדיטציה לכל דבר ועניין. 

 

מה שניתן ללמוד מהמנדלה, הוא שבכל נקודת זמן בחיינו, עלינו להיות נוכחים בסיטואציה, לסגור את המעגל שפתחנו ולצמוח מתוכו למעגלים חדשים אחרים. המעגל הבא, אותו אי אפשר לתכנן ולצפות מראש, יהיה מושפע מאופן המיצוי שלנו את המעגל הקודם ואופן סגירת המעגל הקודם. המעגל החדש ייפתח מעצמו בטבעיות, כאשר נשלים בצורה האולטימטיבית את המעגל הקיים.

 

אולי יעניין אותך גם

מקורי

שחור

לבן